Persistence Resistance 2011: Complete Schedule

  ALL DAYS OF THE FESTIVAL    
9:30 Registration at the Front Desk    
Inaugural Films at Max Mueller Bhavan
From Film Director Duration†
Monday; February 7, 2011
11:00 Seminar: Film Festivals as Public Cultures    
18:30 Introduction    
18:45 Inaugural Film and World Premiere: Partners in Crime Paromita Vohra 94
  Q&A    
21:30 Inaugural Film and World Premiere: You Don't Belong Spandan Banerjee 75
  Q&A    
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Auditorium 1: IIC Main Auditorium
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
10:00 Inauguration   75
11:35 Rasikapriya Arun Khopkar 30
  Lokapriya Arun Khopkar 30
13:00 Sanchari Arun Khopkar 30
  Figures of Thought Arun Khopkar 33
  Narayan Gangaram Surve Arun Khopkar 43
14:50 Sisters-in-law Kim Longinotto 104
16:40 The City Beautiful Rahul Roy 78
18:15 Discussion with filmmakers: Kim Longinotto, Arun Khopkar, Rahul Roy
19:10 It's Cricket, No? Gregory French, Sudhir Aggarwal 30
19:40 Discussion hosted by Public Diplomacy Division, MEA
Wednesday; February 9, 2011
10:00 Dharavi: Slum for Sale Lutz Konermann 79
11:35 Harvest of Grief Anwar Jamal 68
  Oranges and Mangoes Priyanka Chhabra 22
13:35 Mean Sea Level Pradip Saha 58
14:35 Discussion with filmmakers: Anwar Jamal, Pradip Saha, Priyanka Chhabra
15:20 Jari Mari Surabhi Sharma 75
  Cowboys in India Simon Chambers 76
  Discussion with filmmakers: Simon Chambers, Surabhi Sharma    
18:40 Presentation by Doc Alliance Ilo V. Seckendorff, Dok Leipzig 60
Thursday; February 10, 2011
10:00 My Mother India Safina Uberoi 52
  Diamonds in a Vegetable Market Nilita Vachani 68
12:40 A Fragment of History Uma Chakravarti 42
  Q&A    
13:50 The Other Song Saba Dewan 120
16:05 Beware Dogs Spandan Banerjee 45
  Discussion with filmmakers: Saba Dewan, Spandan Bannerjee
17:35 Children of the Pyre Rajesh S. Jala 74
  Q&A    
19:10 Presentation by London International Documentary Festival Patrick Hazard 50
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Auditorium 2: IIC Conference Room No 1
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
11:35 Rasikapriya Arun Khopkar 30
  Lokapriya Arun Khopkar 30
13:30 Workshop on Crowd Funding   120
16:00 Workshop on Crowd Funding (contd.)   120
18:15 Love In India Kaushik Mukherjee (Q) 93
  Q&A    
Wednesday; February 9, 2011
10:00 Burma VJ: Reporting from a Closed Country Anders ᆵstergaard 86
  Salah: An African Toubab? Margriet Jansen 67
  The Battle for Johannesburg Rehad Desai 71
14:30 Workers - Routes of the Globalization Tommaso D'Elia 52
15:25 17 August Alexander Gutman 74
17:00 Jahaji Music Surabhi Sharma 112
Thursday; February 10, 2011
09:00 When Four Friends Meet Rahul Roy 43
  Pride of Place Kim Longinotto 60
11:00 Seminar: Gender & Governance   60
12:15 Seminar: Gender & Governance (contd.)   60
14:00 Seminar: Gender & Governance (contd.)   60
15:15 Seminar: Gender & Governance (contd.)   60
16:30 Under This Sun Nilanjan Bhattacharya 48
  The Name of a River Anup Singh 85
  Discussion with filmmakers    
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Auditorium 3: Outdoor Night Screening
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
15:00 Press conference    
20:15 You Don't Belong Spandan Bannerjee 73
  Q&A    
Wednesday; February 9, 2011
15:00 Press conference    
19:50 Pink Saris Kim Longinotto 96
  Q&A    
Thursday; February 10, 2011
15:00 Press conference    
20:00 Closing film: Partners in Crime Paromita Vohra 94
  Q&A    
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Auditorium 4: Gandhi King Plaza
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
19:00 A Bit of the Earth, A Bit of the Sky Shashi Ghosh Gupta 8
  Vitthal Vinoo Choliparambil 15
  Matchstick Radhamohini Prasad 11
  Erased Neha Raheja Thakker 9
  Rewind Atul Taishete 9
  Talking Faith Naveen Qayyum 30
Wednesday; February 9, 2011
19:00 A Bit of the Earth, A Bit of the Sky Shashi Ghosh Gupta 8
  Vitthal Vinoo Choliparambil 15
  Matchstick Radhamohini Prasad 11
  Erased Neha Raheja Thakker 9
  Rewind Atul Taishete 9
  Talking Faith Naveen Qayyum 30
Thursday; February 10, 2011
19:00 A Bit of the Earth, A Bit of the Sky Shashi Ghosh Gupta 8
  Vitthal Vinoo Choliparambil 15
  Matchstick Radhamohini Prasad 11
  Erased Neha Raheja Thakker 9
  Rewind Atul Taishete 9
  Talking Faith Naveen Qayyum 30
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Video Parlour 1: Films from Doc Alliance
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
12:00 Metrobranding Ana Vlad and Adrian Voicu 92
  The Arrivals Claudine Bories and Patrice Chagnard 111
  Steam of Life Joonas Berghäll and Mika Hotakainen 84
  Into Eternity Michael Madsen 75
  Aisheen / Still Alive in Gaza Nicolas Wadimoff 86
Wednesday; February 9, 2011
12:00 Metrobranding Ana Vlad and Adrian Voicu 92
  The Arrivals Claudine Bories and Patrice Chagnard 111
  Steam of Life Joonas Berghäll and Mika Hotakainen 84
  Into Eternity Michael Madsen 75
  Aisheen / Still Alive in Gaza Nicolas Wadimoff 86
Thursday; February 10, 2011
12:00 Metrobranding Ana Vlad and Adrian Voicu 92
  The Arrivals Claudine Bories and Patrice Chagnard 111
  Steam of Life Joonas Berghäll and Mika Hotakainen 84
  Into Eternity Michael Madsen 75
  Aisheen / Still Alive in Gaza Nicolas Wadimoff 86
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Video Parlour 2: Films from London International Documentary Festival
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
11:00 Milking the Rhino David E. Simpson 83
  The Women From Georgia Levan Koguashvili 54
  A Film From My Parish - Six Farms Tony Donoghue 7
  Companion of Kings Tara Manandhar 9
13:30 LoopLoop Patrick Bergeron 5
  Take a Look Adam Palenta 4
  High-Rise Gabriel Mascaro 70
  Hotel Sahara Bettina Haasen 86
16:20 Poets Toni D'Angelo 69
  Alienadas Andrew Barchilon 11
  Arcadia David Graham Scott 9
  Cathedral Alessio Rigo de Righi, Aliocha Allard 20
18:05 Surveillance of a Camp in Spring James T. Hong, Yin -JuChen 7
  The Explorer Vedita Ramdoss 18
  Shout Sabine Lubbe Bakker, Ester Gould 53
  Hi High Rise Jan Dixon, Emily Dixon 17
Wednesday; February 9, 2011
11:00 Milking the Rhino David E. Simpson 83
  The Women From Georgia Levan Koguashvili 54
  A Film From My Parish - Six Farms Tony Donoghue 7
  Companion of Kings Tara Manandhar 9
13:30 LoopLoop Patrick Bergeron 5
  Take a Look Adam Palenta 4
  High-Rise Gabriel Mascaro 70
  Hotel Sahara Bettina Haasen 86
16:20 Poets Toni D'Angelo 69
  Alienadas Andrew Barchilon 11
  Arcadia David Graham Scott 9
  Cathedral Alessio Rigo de Righi, Aliocha Allard 20
18:05 Surveillance of a Camp in Spring James T. Hong, Yin -JuChen 7
  The Explorer Vedita Ramdoss 18
  Shout Sabine Lubbe Bakker, Ester Gould 53
  Hi High Rise Jan Dixon, Emily Dixon 17
Thursday; February 10, 2011
11:00 Milking the Rhino David E. Simpson 83
  The Women From Georgia Levan Koguashvili 54
  A Film From My Parish - Six Farms Tony Donoghue 7
  Companion of Kings Tara Manandhar 9
13:30 LoopLoop Patrick Bergeron 5
  Take a Look Adam Palenta 4
  High-Rise Gabriel Mascaro 70
  Hotel Sahara Bettina Haasen 86
16:20 Poets Toni D'Angelo 69
  Alienadas Andrew Barchilon 11
  Arcadia David Graham Scott 9
  Cathedral Alessio Rigo de Righi, Aliocha Allard 20
18:05 Surveillance of a Camp in Spring James T. Hong, Yin -JuChen 7
  The Explorer Vedita Ramdoss 18
  Shout Sabine Lubbe Bakker, Ester Gould 53
  Hi High Rise Jan Dixon, Emily Dixon 17
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Video Parlour 3: Films from Asian Network of Documentary, Pusan International Film Festival
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
11:00 Black Badge Choi Jungmin 38
  Taxi Blues Choiha Dongha 100
  The Border City 2 Hong Hyungsook 104
15:00 Breezy Day Jung Jiwon 36
  Battlefield Calling Kong Miyeun 88
17:05 Earth's Women Kwon Woojung 95
  Inter View Lee MiYoung 32
19:15 Daughter of Chorolque Park Mi-Sun 90
Wednesday; February 9, 2011
11:00 Black Badge Choi Jungmin 38
  Taxi Blues Choiha Dongha 100
  The Border City 2 Hong Hyungsook 104
15:00 Breezy Day Jung Jiwon 36
  Battlefield Calling Kong Miyeun 88
17:05 Earth's Women Kwon Woojung 95
  Inter View Lee MiYoung 32
19:15 Daughter of Chorolque Park Mi-Sun 90
Thursday; February 10, 2011
11:00 Black Badge Choi Jungmin 38
  Taxi Blues Choiha Dongha 100
  The Border City 2 Hong Hyungsook 104
15:00 Breezy Day Jung Jiwon 36
  Battlefield Calling Kong Miyeun 88
17:05 Earth's Women Kwon Woojung 95
  Inter View Lee MiYoung 32
19:15 Daughter of Chorolque Park Mi-Sun 90
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Video Parlour 4: Retrospective of Kim Longinotto
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
11:00 Pride of Place   60
  Theatre Girls   56
  Divorce Iranian Style   76
14:50 Sisters-in-Law   104
  Hold Me Tight, Let Me Go   100
  Rough Aunties   103
19:20 Pink Saris   96
Wednesday; February 9, 2011
11:00 Pride of Place   60
  Theatre Girls   56
  Divorce Iranian Style   76
14:50 Sisters-in-Law   104
  Hold Me Tight, Let Me Go   100
  Rough Aunties   103
19:20 Pink Saris   96
Thursday; February 10, 2011
11:00 Pride of Place   60
  Theatre Girls   56
  Divorce Iranian Style   76
14:50 Sisters-in-Law   104
  Hold Me Tight, Let Me Go   100
  Rough Aunties   103
19:20 Pink Saris   96
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Video Parlour 5: Retrospective of Rahul Roy
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
11:00 Khel   100
  When Four Friends Meet   43
  Majma   54
  The City Beautiful   78
15:35 Khel   100
  When Four Friends Meet   43
  Majma   54
  The City Beautiful   78
Wednesday; February 9, 2011
11:00 Khel   100
  When Four Friends Meet   43
  Majma   54
  The City Beautiful   78
15:35 Khel   100
  When Four Friends Meet   43
  Majma   54
  The City Beautiful   78
Thursday; February 10, 2011
11:00 Khel   100
  When Four Friends Meet   43
  Majma   54
  The City Beautiful   78
15:35 Khel   100
  When Four Friends Meet   43
  Majma   54
  The City Beautiful   78
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Video Parlour 6: Retrospective of Arun Khopkar
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
11:00 Lokapriya   30
  Rasikapriya   30
  Sanchari   30
  Volume Zero   58
13:30 Lokapriya   30
  Rasikapriya   30
  Sanchari   30
  Volume Zero   58
15:55 Lokapriya   30
  Rasikapriya   30
  Sanchari   30
  Volume Zero   58
Wednesday; February 9, 2011
11:00 Lokapriya   30
  Rasikapriya   30
  Sanchari   30
  Volume Zero   58
13:30 Lokapriya   30
  Rasikapriya   30
  Sanchari   30
  Volume Zero   58
15:55 Lokapriya   30
  Rasikapriya   30
  Sanchari   30
  Volume Zero   58
Thursday; February 10, 2011
11:00 Lokapriya   30
  Rasikapriya   30
  Sanchari   30
  Volume Zero   58
13:30 Lokapriya   30
  Rasikapriya   30
  Sanchari   30
  Volume Zero   58
15:55 Lokapriya   30
  Rasikapriya   30
  Sanchari   30
  Volume Zero   58
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Video Parlour 7: Films from Public Diplomacy Division, MEA
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
12:45 Sanchari Arun Khopkar 30
  Rasikapriya Arun Khopkar 30
  Lokapriya Arun Khopkar 30
  The Name of a River Anup Singh 85
  A Fragment of History Uma Chakravarti 42
  It's Cricket, No? Gregory French, Sudhir Aggarwal 30
16:55 Sanchari Arun Khopkar 30
  Rasikapriya Arun Khopkar 30
  Lokapriya Arun Khopkar 30
  The Name of a River Anup Singh 85
  A Fragment of History Uma Chakravarti 42
  It's Cricket, No? Gregory French, Sudhir Aggarwal 30
Wednesday; February 9, 2011
12:45 Sanchari Arun Khopkar 30
  Rasikapriya Arun Khopkar 30
  Lokapriya Arun Khopkar 30
  The Name of a River Anup Singh 85
  A Fragment of History Uma Chakravarti 42
  It's Cricket, No? Gregory French, Sudhir Aggarwal 30
16:55 Sanchari Arun Khopkar 30
  Rasikapriya Arun Khopkar 30
  Lokapriya Arun Khopkar 30
  The Name of a River Anup Singh 85
  A Fragment of History Uma Chakravarti 42
  It's Cricket, No? Gregory French, Sudhir Aggarwal 30
Thursday; February 10, 2011
12:45 Sanchari Arun Khopkar 30
  Rasikapriya Arun Khopkar 30
  Lokapriya Arun Khopkar 30
  The Name of a River Anup Singh 85
  A Fragment of History Uma Chakravarti 42
  It's Cricket, No? Gregory French, Sudhir Aggarwal 30
16:55 Sanchari Arun Khopkar 30
  Rasikapriya Arun Khopkar 30
  Lokapriya Arun Khopkar 30
  The Name of a River Anup Singh 85
  A Fragment of History Uma Chakravarti 42
  It's Cricket, No? Gregory French, Sudhir Aggarwal 30
§ Subject to last minute changes † All durations in minutes
Video Parlour 8: Films from ZeLIG School for Documentary, Italy
<
From Film Director Duration†
Tuesday; February 8, 2011
14:00 Laas-Revuca Martin Finn 42
  Guañape Sur Jänos Richter 24
  Beyond the Sea Veronika Kaserer 52
  Unfinished Italy Benoit Felici 33
16:30 Heartquake Mark Olexa 52
  Facebook's "Adorno changed my life" Georg Boch 28
  Fathers Lars Gehrmann 35
  A Glitter Dream Brett Orloff 27
18:50 My Marlboro City Valentina Pedicini 50
  Walden, or Life in the Mountains Renata Medero Aguilar 52
Wednesday; February 9, 2011
09:00 Laas-Revuca Martin Finn 42
  Guañape Sur Jänos Richter 24
  Beyond the Sea Veronika Kaserer 52
  Unfinished Italy Benoit Felici 33
  Heartquake Mark Olexa 52
12:20 Facebook's "Adorno changed my life" Georg Boch 28
  Fathers Lars Gehrmann 35
  A Glitter Dream Brett Orloff 27
  My Marlboro City Valentina Pedicini 50
  Walden, or Life in the Mountains Renata Medero Aguilar 52
15:35 Laas-Revuca Martin Finn 42
  Guañape Sur Jänos Richter 24
  Beyond the Sea Veronika Kaserer 52
  Unfinished Italy Benoit Felici 33
  Heartquake Mark Olexa 52
18:55 Facebook's "Adorno changed my life" Georg Boch 28
  Fathers Lars Gehrmann 35
  A Glitter Dream Brett Orloff 27